ادبیات هکر و ادبیات فانتزی

0 1,881

یک سری اصطلاح فنی/فانتزی از ادبیات هکر/برنامه‌نویس:

جادوی عمیق (deep magic) (احتمالاً برگرفته از نارنیا): تکنیکی فوق‌العاده که عده کمی به آن آشنا هستند و در یک برنامه یا سیستم نقش حیاتی دارد. چنین تکنیکی را فقط یک جادوگر واقعی می‌تواند ابداع کند. تکنیک‌های بهینه‌سازی در کامپایلر و بعضی جنبه‌های طراحی سیستم عامل تا همین اواخر جادوی عمیق محسوب می‌شدند. بسیاری تکنیک‌های رمزنگاری، پردازش سیگنال و گرافیک هنوز هم جادوی عمیق محسوب می‌شوند.

فن سیاه (black art): مجموعه‌ای از تکنیک‌های کم شناخته شده، منتشر نشده و اغلب خاص منظوره که برای یک کاربرد یا سیستم خاص طراحی شده‌اند. طراحی VLSI و بهینه‌سازی کامپایلر در آغاز فن سیاه بودند، اما با با توسعه تئوری‌های مربوطه به جادوی عمیق تبدیل شدند و پس از انتشار کتب درسی، در حال حاضر صرفاً جادوگری سنگین تلقی می‌شوند. به طور کلی فراگیر شدن دانش فنی کامپیوتر در بیست سال گذشته، اصلاح فن سیاه را کم کاربرد کرده است.

جادوی سیاه (black magic): تکنیکی که جواب می‌دهد، ولی هیچ کس نمی‌داند چرا. اغلب ناشناخته‌شده‌تر از برنامه‌نویسی وودو می‌باشد که با «کتاب آشپزی» قابل انجام است (کتاب آشپزی نوشته‌ای است که روش انجام کاری را بدون توضیح در مورد دلایل و منابع نشان می‌دهد (م.)).

جادوگری سنگین (heavy wizardry): کد یا طراحی‌ای که اغلب به تجربه یا آشنایی نزدیک با یک سیستم‌عامل، زبان یا اینترفیس خاص نیاز دارد.تفاوت آن با جادوی عمیق آن است که جادوی عمیق اغلب به تکنیک‌های تئوریک ناشناخته مربوط می‌شود. نوشتن درایور برای سخت‌افزار جادوگری سنگین تلقی می‌شود، همچنین ارتباط برقرار کردن با X بدون استفاده از هیچ تولکیتی.

برنامه‌نویسی وودو (Voodoo Programming)‌ (از «اقتصاد وودو»ی جرج بوش پدر): (۱) استفاده از یک سیستم، الگوریتم یا قابلیت ناشناخته یا ترسناک با حدس زدن یا استفاده از کتاب آشپزی بدون درک چندان از آن. نتیجه این است که تکنیک مربوطه ممکن است کار نکند، و اگر نکند، شخص چرایی آن را نخواهد دانست. خیلی شبیه به جادوی سیاه است، با این تفاوت که جادوی سیاه مطلقاً مستند نشده است و هیچ‌کس نمی‌داند چه طور کار می‌کند. (۲) کارهایی که برنامه‌نویس‌ها با علم به این که نباید جواب دهند انجام می‌دهند، و گاهی جواب می‌دهد، مانند کامپایل کردن مجدد همه چیز.

عکس (cc-by-nc-nd)
منبع: فایل اصطلاحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.