به احساسات خود وفادار باش یا راهنمای شنیدن موسیقی کلاسیک

0 1,093

می‌خواهید موسیقی کلاسیک را کشف کنید؟

سؤال اول این است که از کجا شروع کنیم؟ واضح‌ترین نکته در مورد موسیقی کلاسیک گستردگی زمانی و تعدد سبک است. موسیقی کلاسیک حداقل پانصد سال پیشینه دارد و در طی صد سال گذشته نیز از زادگاهش در اروپا در تمام دنیا گسترده شده است. ترانه‌های عاشقانه‌ی قرون وسطا، سمفونی‌های بتهوون، یک قطعه‌ی کرال کودکانه و موسیقی الکترونیک، همه‌ی این‌ها زیر مجموعه‌ای از موسیقی کلاسیک است.

اگر همه‌ را با هم قورت بدهید، قاعدتا سرگیجه و حالت تهوع هم میگیرید.

بگردید و قسمت‌هایی را پیدا کنید که با خودتان به ‌صورت خاص صحبتی داشته باشد. ممکن است قطعه‌ای روسی آتش درونتان را شعله‌ور کند، یا زیبایی آرام موسیقی رنسانس تحت تأثیرتان قرار دهد، یا نت‌های مبهم و ناآشنای آهنگسازهای معاصر.

موسیقی کلاسیک را همچون تقدیری که جایی مدت‌ها در انتظارتان بوده کشف کنید.

در راه کشف موسیقی کلاسیک چیزهایی پیدا می‌کنید که باب میلتان نیست یا حتی کفرتان را در می‌آورد. مهم نیست به جلو بروید.

اولین و تنها قانون گوش دادن به موسیقی کلاسیک این است: به احساساتتان وفادار باشید! به دوست داشتن چیزی تظاهر نکنید که تحت تأثیرتان قرار نداده و فقط تعریفش را شنیده‌اید. به خودتان دروغ نگویید.

قدم اول این است: دری را پیدا کنید که راه ورودتان به دنیای موسیقی کلاسیک است. بعد از آن می‌توانید قدم به قدم با هر سرعتی که دوست دارید این دنیا را کشف کنید.

راه‌هایی برای کشف این در:

  • سیستم صوتی با کیفیت تهیه کنید. نه لزوما بهترین سیستم، اما برای درک قدرت و زیبایی موسیقی کلاسیک به حداقلی از کیفیت نیاز دارید.
  • کانالی پیدا کنید که موسیقی کلاسیک را با توضیحاتی به مخاطب ارائه می‌دهد. مانند کانال سه‌ی رادیو بی‌بی‌سی
  • به دنبال علایقتان بروید. چیزهایی را که دوست دارید یادداشت کنید، آثار دیگر موسیقیدان محبوبتان را بشنوید. در مورد زندگی و آثارش اطلاعاتی به دست بیاورید، و به دنبال قطعاتی مشابه آهنگ‌هایی بگردید که شنیده و دوست داشته‌اید.
  • موسیقی کلاسیک را در کنار زندگی روزمره بشنوید و کشف کنید. بعضی‌ها فکر می‌کنند موسیقی کلاسیک پرطمطراق تر از این است که به درک زندگی روزمره کمک کند. درست نیست. با شنیدن و شنیدن می‌بینید که چه طور قطعات موسیقی کلاسیک برای افراد مختلف معانی شخصی پیدا می‌کند، چیزهایی که در لحظات روزمره‌اشان تجربه کرده‌اند.
  • کتابچه‌ی راهنمای شنیدن آثار کلاسیک پیدا کنید. اگر نمی‌خواهید به ‌تنهایی دنبال کشف قطعات مختلف باشید، از فهرست‌های مفیدی استفاده کنید که همه روزه منتشر می‌شود. برای مثال صفحه‌ی ویکی‌پدیای موسیقی کلاسیک راهنمای مفیدی است. اما هیچ‌چیز جای کتاب خوب را نمی‌گیرد. کتاب «راهنمای اصیل موسیقی کلاسیک» نوشته جان سوافورد[۱] کمک مناسبی برای مبتدیان است.
  • پیش فرض‌هایتان را کنار بگذارید. برای مثال اگر فکر می کنید در موسیقی کلاسیک تنها آهنگساز اهمیت دارند و نوازنده‌ها بی‌اهمیت هستند، اشتباه می‌کنید. نوازنده‌ی اثر کلاسیک تنها اجرا کننده نیست، مفسر قطعاتی است که می شنوید. توجه به برداشت نوازندگان و رهبران ارکستر در اجراهای متفاوت درک درست تری از موسیقی کلاسیک ایجاد می‌کند.

اجراهای زیر را ببینید و لذت ببرید و یا اینکه خودتان در یوتویوپ به دنبال اجراهای مختلف باشید.

Vladimir Horowitz, magnificent in a Chopin mazurka, aged 84

Carlos Kleiber conducting Mozart and Brahms with the Vienna Philharmonic.Those hands make you aware of the flow underneath the surface busyness

Jacqueline du Pré, throwing off the 1st movement of Elgar’s cello concerto conducted by a very young-looking Daniel Barenboim, almost 50 years ago

  • تا حدی که امکان دارد از حضور در اجراهای زنده دور نمانید.
  • در جمع افرادی قرار بگیرید که علایقشان مشابه خودتان است. یکی از لذت‌های موسیقی کلاسیک این است که نظراتتان را با دیگران در میان بگذارید و در موردشان بحث کنید. برای این کار می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های ارتباطی مانند تلگرام استفاده کنید.
  • از ادا و اطوارهای افراد فضل فروش و دگم دوری کنید، همان‌هایی که اعتقاد دارند بهترین شیوه‌ی اجرا و ابزار شنیدن و ساز مطلوب برای قطعه فقط همان چیزی است که خودشان تشخیص می‌دهند.

تمامی مقاله‌های ترجمه‌ای این‌جانب تشکر ویژه از رئیس کمیسیون سوخت و مادر ت شین پ را در خود مستتر دارد.

منبع: برداشت آزاد از سایت تلگراف

[۱] Jan Swafford’s Vintage Guide to Classical Music

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.