تفسیرهای زندگی ویل و آریل دورانت

0 2,946

 کتاب تفسیرهای زندگی عنوانی بی ریا و صادقانه دارد؛ چرا که دقیقا همان چیزی را بیان می دارد که مورد نظرم بوده است: جستجو و بیان روشن تفسیرهای گوناگون اما یکسره تکان دهنده ی زندگی که در ادبیات پنجاه ساله ی اخیر به ما عرضه شده است. نباید از این کتاب هیچ گونه نقد ادبی حرفه ای، بحث تخصصصی درباره ی سبک، وزن و قافیه، گرایش به مکتب ها را توقع داشت. این صفحات بیش از هر چیز اعترافات یک دوستار هنر است که در هشتاد ساله ی اخیر به عشق های گوناگون روی آورده که در نتیجه ی آن، هرگونه صلاحیت و مرجعیتی که ممکن بود با یک عمر تلاش پیگیرانه و متمرکز بدان دست یابد، از کف داده است. از آن بدتر، در عقاید من تعصبات و محدودیت های ذهنی بسیاری خواهید دید. من با روحیه فرانسوی، از ابهام بیزارم…

پس از چهل سال سرگردانی در قرون گذشته، درک شکل های جدید بیان مانند شب عزارداری فینیگانها را برای خود دشوار می یابم و این چند صباحی که از عمرم باقی مانده است را در میان نویسندگانی که به عمد از اندیشه های خود معما می سازند -گویی زندگی به اندازه ی کافی معما ندارد- با کم حوصلگی گام بر می دارم.

من ترجیح می دهم سامرست موام را، با آن که بسیار بدخلق و لجوج بود بشناسم تا سدی تامپسون شوخ و شنگ و اغواگر او را؛ و تاسف می خورم که نتوانسته ام توماس مان را به همان اندازه بشناسم که او مرا با هانس کستورپ، یعقوب و یوسف خود آشنا کرد. گرچه ادبیات هم مانند تاریخ، زندگی کرده است و با گوشت و خون انسان ساخته یا نوشته شده است.

تفسیرهای زندگی، ویل و آریل دورانت، ابراهیم مشعری، نیلوفر

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.