جاز کولی

0 2,227

[soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/tracks/108481065″ params=”color=ff6600&auto_play=false&show_artwork=true” width=”100%” height=”166″ iframe=”true” /]

موسیقی کولی‌ها به شکل سنتی از کشوری به کشور دیگر منتقل می‌شود. این سبک در فرانسه، رومانی و اوکراین بسیار محبوب بود. اما اصطلاح موسیقی کولی‌ها بعدتر مترادف با کولی‌های رومانیا استفاده می‌شد. نمونه‌ی خوب رومانی‌های نوازنده را در  فیلم «ویولن زن روی بام» می‌بینیم. زمینه‌ی موسیقی کولی‌ها همیشه همان «بوم دنگ دنگ» آشنا است.

ژان راینهارد، جنگو، موسیقی کولی‌ها را بسط و گسترش داد. جنگو در ابتدا ویولن می نواخت، اما در کودکی گیتار بانجو هم دست گرفته بود. عاشق موسیقی شد، و مدتی بعدتر درس‌هایی در سبک جاز آموخت. جاز در آن زمان شاه کلید ابراز احساسات بود. جاز کلاسیک در عالم موسیقی همان گتسبی بزرگ در دنیای ادبیات است. جنگو را پدر جاز کولی‌ها می‌دانند.

جنگو در کارهایش از درام استفاده نمی‌کرد، بلکه فقط بر توانایی‌های خودش تکیه می‌کرد. (یک بار هم انگشت سوم و چهارم دست چپش صدمه دید، اما باز به نواختن ادامه داد). گروه جنگو در زمان خودشان گروهی نوآور محسوب می‌شد. جنگو از نوعی گیتار مخصوص استفاده می‌کرد به نام سلمار. سلمار دقیقا همان گیتار است، اما جنس صدایش کاملا متفاوت است.

موسیقی کولی‌ها حالا هم به همان اندازه‌ی قدیم جذاب است. گروه‌های مختلفی به این سبک می‌پردازند. گوگول بوردلو جاز کولی‌ها را به عنوان زیرشاخه‌ی پانک راک معرفی کرد. گروه گوگول متشکل از تعدادی مهاجر است که در آمریکا طرفداران زیادی دارند.

***
اگر دوست دارید بیشتر درباره‌ی موسیقی کولی‌ها و جاز کولی‌ها بدانید این اسم‌ها را جستجو کنید: Gogol Bordello, Django Reinhardt, Tchavolo Schmidt

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.