داستان ربات ژاپنی نامزد دریافت جایزه ادبی شد

0 991

داستان ربات ژاپنی نامزد دریافت جایزه ادبی شد

در حالی که تقریباً همه‌ افراد نخبه‌ی دنیای تکنولوژی نگران آینده ی هوش مصنوعی هستند ، یک ربات ژاپنی توانست مفیدترین کار ممکن را انجام دهد؛ این ربات با استفاده از ساختار ادراکی خود توانست یک رمان کوتاه بنویسد.

اخیراً یک ربات ژاپنی با نوشتن یک رمان کوتاه دور اول مسابقات را با موفقیت طی کرد. اگرچه این ربات نتوانست جایزه‌ی نهایی مسابقات را کسب کند، اما این دلیلی برای عدم پیشرفت ربات ژاپنی نیست. این جایزه ارتباط مستقیمی با برنامه‌های توسعه‌ی هوش مصنوعی در شهر Nikkei در ژاپن دارد؛ قرار است در سال‌های آتی بسیاری از کارها، با محوریت هوش مصنوعی و به ‌صورت رباتیک انجام شود تا در نوع نگارش خسته‌کننده‌ی مردم به‌صورت سنتی تحولی ایجاد شود.

رمان نوشته شده توسط این ربات “The Day A Computer Writes A Novel” نام دارد. روایت این داستان برای کسب نفر اول در مسابقات ادبی ژاپن کافی به نظر نرسید؛ اما تقریباً نزدیک به داستان نفر اول نوشته شده بود. تیمِ “Hitoshi Matsubara” در دانشگاه Future University Hakodate”” کلمات و جملات را انتخاب و به ربات سپردند تا با استفاده ازگزینه های موجود، رمانی را خلق کند. این ربات توانست مرحله‌ی اول مسابقات را با موفقیت طی کند؛ اگرچه در این مسابقات داورها نمی‌دانستند که رمان‌ها را ربات یا انسان نوشته است..

سال‌ها است که اجازه‌ی حضور ربات‌ها در مسابقاتِ Hoshi Shinichi Literary Award”” داده می‌شود. امسال اولین سالی بود که کمیته‌ی داوری درخواست حضور یک ربات نویسنده را برای حضور در این مسابقات دریافت کردند. امسال ۱۱ داستان از ۱۴۵۰ داستان توسط ربات ها نوشته شده بود.

“Satoshi Hase” نویسنده‌ی رمان‌های عملی-تخیلی در این باره گفت:

من از نوع ساختار و شیوه نوشتن داستان توسط ربات تعجب کرده بودم؛ زیرا رمان بسیار خوبی بود؛ اما هنوز هم دارای ایراداتی است که مانع کسب جایزه‌ی نهایی می‌شود؛ یکی از این ایرادات نحوه‌ی توصیف کاراکترهای داستان است.

البته بسیاری از منتقدان و طرفداران پیشرفت هوش مصنوعی معتقدند که یکی از سخت‌ترین موانع پیشرفت و غلبه‌ی هوش مصنوعی، تظاهر انسان‌ها است. اگر ربات‌ها به انسان‌ها تعلق نداشته باشند، برای انسان‌ها بسیار سخت‌ خواهد بود تا آن‌ها را تصاحب کنند. این مسئله در نحوه‌ی نوشتن رمان این ربات نیز آشکار است که ربات چندان موفق به نوشتن کاراکترهای داستان نبود؛ اما بر اساس گفته‌های Matsubara”” و تیم وی، خلاقیت را در هوش مصنوعی این ربات در نظر نگرفته اند که در آینده این امکان نیز ایجاد خواهد شد.

منبع DIGITALTRENDS

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.