سوای صخره های ساحل

0 2,164

یک عمر است مرا رعد و برق می زند. فقط یک بارش واقعی بود. نباید یادم بیاید، کودک بودم. اما یادم می آید. در میدانی بودم که اسب ها و سوارها حرکات جالب انجام می دهند. بعد توفان شد، و یک زن – که مادرم نبود – مرا برداشت و به زیر درختی برد. محکم مرا در بغل می فشرد، بالا را نگاه کردم، طرح برگ های سیاه را روی پس زمینه ی سپید آسمان می دیدیم.

سپس صدایی برخاست، گویی همه ی درخت ها دور و برم زمین می افتادند، و نوری درخشان تابید، آنقدر درخشان بود که انگار به خورشید خیره شوی. لرزشی از بدنم رد شد. انگار به زغال داغ دست زده باشم، و بوی گوشت سوخته به مشمامم می رسید و حس می کردم دردی هست، با این حال دردناک نبود. احساس جورابی را داشتم که پشت و رو شده باشد.

بقیه داشتند تکانم می دادند و اسمم را صدا می زدند، اما صدایی از من در نمی آمد. مرا جایی بردند، بعد گرما احاطه ام کرد، پتو نبود، خیس بود. آب بود و من آب را می شناختم – خانه ی ما نزدیک دریا بود، از پشت پنجره دیده می شد. سپس چشم هایم را باز کردم، و گویی از آن زمان تا به حال هرگز بسته نشده اند.

رعد و برق زنی که مرا بغل کرده بود و دو دختری را که نزدیکش ایستاده بودند کشت، من زنده ماندم. می گویند قبل از توفان بچه ای ساکت و مریض احوال بودم، اما پس از آن سرزنده و هشیار بزرگ شدم. راست و دروغش را نمی دانم، اما خاطره ی رعد و برق هنوز هم تنم را مور مور می کند. لحظه های ناب زندگی ام را برجسته می کند: دیدن نخستین جمجمه ی کروکدیل که جویی یافته بود، و بدنش را که خودم پیدا کردم؛ پیدا کردن بقیه ی جک و جانورها در ساحل؛ ملاقات با کلنل بریچ. گاهی رعد و برق را حس می کنم و می پرسم چرا اینطور می شود. گاهی نمی فهمم، اما چیزهایی را که رعد و برق می گوید می پذیرم، زیرا که رعد و برق خود من است. وقتی کودک بودم وارد خودم شدم و هرگز خودم را ترک نکردم.

هر بار که فسیلی پیدا می کنم پژواک یک رعد و برق را حس می کنم، لرزشی خفیف که می گوید: «بله، مری آنینگ، تو با همه ی صخره های ساحل فرق داری.» به همین خاطر است که به شکار می روم: هر روز حس کردن ضربه ی رعد و برق، و تفاوت.

***
از کتاب «مخلوقات شگفت انگیز»، اثر تریسی شوالیه
ترجمه: فرمهر امیردوست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.