معرفی و دانلود صوتی کتاب دن کیشوت

0 288

 

موضوع: ادبیات جهان – رمان – رمان خارجی

نویسنده: میگل دوسروانتس سآودرا

مترجم: محمد قاضی

ناشر: ثالث

نوبت چاپ: هشتم

تعداد صفحات: ۱۴۱۴ صفحه

تیراژ: ۱۱۰۰ نسخه

قطع: رقعی گالینگور

قیمت: ۲۲۰۰۰۰ ریال

معرفی کتاب:

مجموعه دو جلدی به مبلغ ۲۲ هزار تومان می باشد

……………..

“دن‌کیشوت” نوشته ” میگل دوسروانتس ساودرا

. میگل دوسروانتس ساودرا ( ۱۵۴۷ – ۱۶۱۶ ) رمان‌نویس و شاعر اسپانیایی، در نهم اکتبر ۱۵۴۷ میلادی در شهر آلکالا اسپانیا چشم به جهان گشود و شصت و نه سال بعد در بیست و سوم آوریل ۱۶۱۶ در مادرید اسپانیا دیده از جهان فروبست . پدر میگل دوست داشت که فرزندش یک شوالیه سرشناس و نامدار اسپانیایی شود . اما تمایلات و سرکشی‌های میگل باعث شد که درهفده سالگی از دیار خود به ایتالیا بگریزد و چون از ماجراجویی و حادثه‌آفرینی لذت می‌برد به ارتش ایتالیا پیوست و علیه نیروی عثمانی در نبرد شرکت کرد . در همین جنگ بودکه بازوی چپش زخمی شد و تا پایان عمر دیگرنتوانست از این بازو استفاده کند .

 

سروانتس بعد از چهارسال خدمت در ارتش ایتالیا به گردان مبارزان اسپانیا پیوست و از طرف پادشاه به نشان دلیری مفتخر گشت . میگل در حین یک سفر دریایی بدست راهزنان اسیر شد و تا زمانی که آشنایانش از محل اسارت او آگاه گشتند ، پنج سال در اسارت اعراب باقی ماند . در اسپانیا برای گذران امور خود به نگارش داستان دست زد اما چندان موفق نشد تا زمانی که بعلت کسر مبلغ زیادی پول در کار دیوانی به زندان افتاد . سروانتس پس از گذراندن تجربیات مختلف در زندان دست به نگارش کتابی زد که او را از گمنام‌ترین فرد اسپانیا به نام‌آورترین انسان سراسر گیتی مبدل ساخت . او داستان دن کیشوت را نوشت که جلد اول آن به سال ۱۶۰۵ انتشار یافت و شگفت آور اینکه در مدتی بسیار کوتاه چنان مورد استقبال مردم اسپانیا و پرتقال قرارگرفت که نامش بر سرزبان‌ها افتاد . سروانتس در داستان دن‌کیشوت تازیانه انتقاد را برپیکر رجال زمان و همچنین آداب و رسوم ابلهانه روزگار خود که به شوالیه‌گری علاقه وافر داشتند فرود آورد . ۱۰ سال گذشت تا جلد دوم دن کیشوت به دست دوست‌دارانش رسید و با اینکه به سرعت به زبان‌های دیگر ترجمه شد خالقش در عسرت و تندگدستی بسر می‌برد . سروانتس در دن‌کیشوت و با خلق شخصیت‌ همچون آلونزو کیشانو و سانچو پانزا بر اعمال شوالیه‌ها می‌تازد اما آرمان‌ها و ایده‌آل‌های آنان را به باد تمسخر و استهزاء نمی‌گیرد . از طرفی سروانتس با نگارش دن‌کیشوت بسیاری از آداب و رسوم و معتقدات مردم زمان خود را زنده نگاه داشته است و کسی که تا انتها این کتاب را بخواند می‌تواند بوضوح مردم قرن شانزدهم اسپانیا را با تمام رفتار و کردار و تفکرات خود ببیند . سروانتس اعمال سفیهانه قهرمانان خود را به خوبی برای خوانندگان نقاشی می‌کند .

دن کیشوت 2

دن کیشوت بعد از انجیل تنها کتابی است که در سراسر غرب بیش از همه به فروش رفته و تجدید چاپ شده است . سروانتس با نگارش این اثر خود را در زمره نوابغ جاودان عالم درآورده و افتخاری عظیم به زبان و ملت اسپانیان بخشیده است . اما موضوع رمان دون‌کیشوت که در سراسر دنیا علاقه‌مندان خود را دارد چیست :

 

در روستایی واقع در استان مانش واقع در اسپانیا نجیب‌زاده‌ای مسکین و منزوی بنام ” آلونزو کیشانو ” زندگی می‌کرد. او دراتاق مخروبه خود تنها به خواندن کتاب‌های در مورد افسانه‌های قهرمانان رزم‌آور مشغول بود . آلونزو طی ما‌هها چنان در ژرفای ادبیات خیال‌انگیز فرو رفت که رفته رفته خود را در جهان تصورات، سلحشوری توانا و شکست ناپذیر تصور کرد ۰ یک روز زره فرسوده پدربزرگ را بر تن کرد، یابویی نیمه جان سوار شد ، نام خود را دن کیشوت نهاد و برای کمک به رنج‌دیدگان و مبارزه با ظالمان سفرش را آغاز کرد . آلونزو برای اینکه هیچ چیز از شوالیه‌ها که برای کمک به مردم دست به مبارزه و قیام می‌زدند کم نداشته باشد دختر روستایی را بعنوان دلدار خود در نظر گرفت و سانچو پانزای ده‌نشین را که در سفاهت و ابلهی شهره بود بعنوان دستیار خود انتخاب کرد و در وادی سفر گام نهاد. مابقی داستان مواجهه دون کیشوت و دستیار او با واقعیت‌های دنیای بیرونی است که هیچ شباهت ونزدیکی با آرمان‌هایی که دن‌کیشوت و دستیارش در سرمی‌پرورانند ندارد . این مواجه‌ها توسط سروانتس آنچنان استادانه به تصویر کشیده شده است که مخاطب در عین اینکه به حماقت و خام‌اندیشی دن کیشوت می‌خندد ، برای سرنوشت او دل می‌سوزاند و غمگین می‌شود .

 

در یکی از صحنه‌های داستان دن‌کیشوت و دستیارش با دو راهب مفلوک برخورد می‌کنند که در معیت کالسکه حرکت می‌کردند و در کالسکه بانویی نشسته بود . دن‌کیشوت بی‌درنگ به دستیار خود سانچو رو کرده و اعلام می‌کند که این‌بار دشمنان سفاک ، شاهزاده خانمی را به اسارت گرفته‌ و می‌برند و او که رزم‌آوری دلیر است باید شاهزاده خانم را نجات بخشد . نتیجه این حمله دلاورانه به کالسکه این می‌شود که سانچو از بیم کتک‌خوردن به سویی می‌گریزد و دن‌کیشوت نالان به سویی حرکت می‌کند . سانچو پانزا در ادامه داستان بخاطر اشتباهات ارباب خود توسط صاحب یک مسافرخانه به اسارت گرفته‌ می‌شود . صاحب مسافرخانه سانچو را در یک پتو پیچیده و در گوشه‌ای از مسافرخانه بعنوان گروگان نگه می‌دارد . در نبردی دیگر دن کیشوت و سانچو به رمه‌ای که آنان را دشمنان خود تصور می‌کردند حمله می‌کنند . پایان این سلحشوری نیز جز کتک خوردن او و دستیارش نیست .

 

در اواخر داستان دن کیشوت و دستیارش در شهر بارسلون درمیان ساختمان‌های بلند و لنگرگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند . در بارسلون دن کیشوت به مبارزه‌ای می‌پردازد و از آن پیروز و فاتح بیرون می‌آید . او در این ایام اطمینان یافته بود که شوالیه‌ای بی‌مانند و رقیب است . سرانجام دون‌کیشوت و دستیارش به روستای خود باز‌می‌گردند . دن کیشوت پس از سفرهای طولانی ، پیر و خسته به بستر مرگ و بیماری می‌افتد . پایان کار دن کیشوت با آن آرمان‌های سلحشورانه‌اش برای خوانندگان این اثر با غم و اندوه همراه است . زیرا خواننده گرچه بر سفاهت و نادانی او بسیار می‌خندد اما در دل همواره او را دوست داشته است زیرا این سلحشور فرتوت مظهر صفا و مهربانی و انسانیت است .

دانلود کتاب صوتی دن کیشوت جلد ۱ http://uploadboy.me/bxn08bwj8dro/donkishod1.zip

دانلود کتاب صوتی دن کیشوت جلد ۲ http://uploadboy.me/8ktev8bwn7sf/donkishod%202.zip

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.