معرفی کتاب دل دادگی اثری از شهریار مندنی پور ( دانلود صوتی کتاب)

7 5,527

رمان دو جلدی «دل دلدادگی» نوشته‌ی شهریار مندنی پور، نشر زریاب، در ۹۲۸ صفحه و ۳۰۰۰ نسخه منتشر گردید.

روجا دختری است که از میان سه عاشق سینه چاک خود، کاکایی، زال و داوود، داوود را انتخاب می‌کند. اما بعد از مدتی زندگی مشترک داوود به رذالت کشیده می‌شود، به جای مطالعه و سرودن شعر پی پول بیشتر و خریدن زمین تعاونی می‌افتد. هر روز تلاش می‌کند، دروغ می‌گوید و شب به حقارت خود می‌خندد. در این میان است که زال وارد زندگی آنها می‌شود و داوود را برای ساختن خانه‌اش یاری می‌دهد. داوود از عشق زال به روجا با خبر می‌شود. از طرف دیگر کاکایی که پیش‌تر به امید پیوند با روجا به خدمت سربازی رفته، بعد از شنیدن خبر بی وفایی دختر مورد علاقه‌اش به جبهه بر می‌گردد و پس از پایان دوره‌ی سربازی به بسیج می‌پیوندد و تا درجه‌ی فرماندهی گردان پیش می‌رود و به شهادت می‌رسد.

دلدادگی

روجا در جریان زلزله‌ی رودبار دخترش گلنار را از دست می‌دهد. زال تمام تلاشش را می‌کند که با تقدیم تندیس طلایی گران قیمتی به داوود روجا را تصاحب کند، اما دراین کار موفق نمی‌شود. داوود که خود را در مرگ گلنار مقصر می‌داند، دست به خودکشی می‌زند و روجا به همراه دختر کوچکترش زیتون و پدرش مندآ تصمیم به بازسازی خانه می‌گیرد؛ خانه‌ای که نماد رنج‌های داوود شده است. در خاتمه روجا با پذیرفتن دخترکی لوچ که مادر و پدرش را در زلزله از دست داده امیدوارانه به ادامه‌ی زندگی می‌اندیشد.

دانلود کتاب صوتی دل دادگی اثری از شهریار مندنی پور

هر چند که جنگ در حاشیه‌ی حوادث اصلی داستان «دل دلدادگی» واقع شده است، با حضور یکی از زنده‌ترین شخصیت‌های داستان، کاکایی، توصیف می‌شود. چنان زنده و جاندار ارائه می‌گردد که مخاطب می‌تواند همپای حضور کاکایی حال و هوای جنگ را حس کند. شهریار مندنی پور نگاهی منتقدانه به جنگ ندارد و در «دل دلدادگی» جنگ به عنوان واقعیتی بیرونی تأثیر شگرفی بر زندگی کاکایی می‌گذارد و از او که پیش‌تر یک روستایی ساده دل بوده فرماندهی شجاع می‌سازد. توصیفات شهریار مندنی پور از جبهه و لحظات رزم رزمندگان با قدرت و جاندار صورت می‌پذیرد. این توصیفات به خوبی فضای روزهای نبرد رزمندگان ایرانی را به تصویر می کشد. اما شهادت کاکایی و تحول او، ضمن بیان تأثیرات جنگ بر شخصیت‌های داستان، نشان دهنده‌ی علاقه‌ی راوی به زندگی کاکایی‌ها است. رمان «دل دلدادگی» از سه بخش تشکیل شده است که تاریخ ایران را مورد بررسی قرار می‌دهد: حوادث انقلاب، سال‌های جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و زلزله‌ی رودبار. هر چند، به مقوله‌ی اول کمتر پرداخته شده است. سخن از انقلاب در حد جدال‌های ذهنی از طرف یکی از شخصیت‌های اصلی داستان، یعنی داوود انجام می‌گیرد و بیشتر تمهیدی است برای شناخت بیشتر شخصیت‌ها. ولی دو حادثه‌ی دیگر، یعنی زلزله‌ی رودبار و جنگ، با قدرت پرداخت شده اند و حوادث و شخصیت‌های این بخش چنان پر کشش اند که صرف نظر از برخی حوادث فرعی، مثل زندگی زال و اتفاقاتی که در خلال جنگ رخ می‌دهد، این رمان را می‌توان از آثار یکدست و خوب رمان نویسی فارسی محسوب نمود. در این اثر مندنی پور به خوبی از پی ارائه‌ی حالات مختلف جسمی و روحی شخصیت‌ها برآمده است و درنهایت، رمان مخاطب را با وجود تلخی‌های بسیار به دیدن روزنه‌های نور و امید هدایت می‌کند و می توان آن را اثری با هدف شناخت زندگی دانست. رمان «دل دلدادگی» پیچیدگی‌های قابل قبولی دارد. گره‌های مختلف داستانی، یعنی وضعیت گلنار، داوود، کاکایی، پس از فراز و نشیب‌هایی جذاب باز می‌شود. این در حالی است که گره‌های فرعی، همچون وضعیت گنج زال و برخی حوادث جبه نیز مفصلا بیان می‌شود. هر چند، به نظر می‌رسد پرداخت موضوعات فرعی با وجود جذابیت، به کلیت یکدست اثر لطمه وارد کرده است. کشمکش‌های «دل دلدادگی» به دو بخش اصلی درونی و بیرونی تقسیم می‌شوند. درگیری‌های کاکایی و روجا، داوود و زال با خودشان، از نوع کشمکش‌های درونی است. کشمکش انسان با طبیعت، کشمکش انسان با انسان است. کشمکش جامعه با جامعه (جنگ ایران و عراق) و کشمکش انسان با جامعه (داوود با جامعه‌ی حاکم) را هم می‌توان از نوع کشمکش‌های بیرونی به شمار آورد. «دل دلدادگی» نه تنها خصوصیات فیزیکی شخصیت‌ها را به خوبی توصیف می‌کند، که به ویژگی‌های روحی و روانی، اعتقادی و اخلاقی شخصیت‌ها نیز در خلال درگیرهای ذهنی آنها می‌پردازد. هر چند داستان از زلزله‌ی رودبار شروع می‌شود و سپس نویسنده به گذشته‌ها نقب می‌زند اما پس از فروکش کردن انفجارهای پی در پی تصاویر ذهنی شخصیت‌ها داستان هم به آرامش می‌رسد و چارچوب قابل فهم خود را نشان می‌دهد. در هر حال، رابطه‌ی علت و معلولی در تقابل شخصیت‌ها، حوادث و تأثیر متقابل آنها بر یکدیگر هم در رمان «دل دلدادگی» به خوبی آشکار می‌گردد. یعنی کاکایی به جبهه می‌رود چون برای تصاحب روح و جسم روجا چاره‌ی دیگری ندارد. روجا، با وجود قول نیم بندی که به کاکایی داده است، داوود را انتخاب می‌کند چون نوع تربیت متقاوتش این گونه ایجاب می‌کند. داوود پس از زندگی با روجا به رذالت کشیده می‌شود چون منطق حاکم بر زندگی چنین پیشامدی را طلب می‌کند.

«دل دلدادگی» از هفت کتاب و یک درآمد تشکیل شده است؛ با نام‌های چهار مادران هجران (به جای درآمد) باد و خاکستر زیتون (کتاب یکم)؛ خاک شیدای سراندیب (کتاب دوم)؛ خنیای آب (کتاب سوم)؛ دوزخ آشام و آتش آشام (کتاب چهارم)؛ دانایی دانه‌ی افرا (کتاب پنجم)؛ درناهای نقره‌ای (کتاب ششم)؛ دریای بهشت (کتاب هفتم).

مندنی پور سطر اول چهار مادران هجران را با این جمله شروع می‌کند: «سحری غباری بر جنازه‌های نهاده در پیاده رو می‌دمید» و از همان ابتدا از حادثه‌ای ویرانگر خبر می‌دهد.  مندنی پور بعد از آن درکتاب اول به خوبی درد و رنج پدر و مادری را ( داوود و روجا) که فرزندشان را در زلزله از دست داده اند به تصویر کشیده است.

مندنی پور در «هفت کتاب» که انگار که از هفت وادی گذر کرده است. در پایان این مرگ نیست که کشاکش زندگی را دچار سکون و سکوت می‌کند، بلکه امید به زندگی در وجود بچه‌ها است که آرامش را به زندگی باز می‌گرداند. شهریار مندنی پور متولد بهمن ماه ۱۳۳۵ شیراز است. اولین مجموعه‌ی داستان او به نام «سایه‌های غار» در سال ۱۳۶۸ به چاپ رسید. از دیگر آثار او می‌توان به «هشتمین روز زمین» (مجموعه داستان)، «مومیا و عسل» (مجموعه داستان)، «ماه نیمروز» (مجموعه داستان)، «شرق بنفشه» (مجموعه داستان) و «ارواح شهرزاد» (درباره‌ی داستان نو) اشاره کرد.

دانلود کتاب صوتی دل دادگی اثری از شهریار مندنی پور

شهریار مندنی پور

7 نظرات
 1. وارونا می گوید

  فایلی واسه دانلود وجود نداره.

  1. بهنامترین می گوید

   با سپاس از اطلاع رسانی . لینک اصلاح شد . شما مینوانید از اینجا دانلود کنید
   دانلود کتاب صوتی دل دادگی اثری از شهریار مندنی پور

   1. سارا می گوید

    جلد ۱ را از کجا میتوانم پیدا کنم؟

    1. بهنامترین می گوید

     اگر مجدد مراجعه کنید . جلد یک هم الپود شد . با تشکر از تذکرتون . همچنین میتونید جلد یک کتاب دلدادگی رو از لینک زیر دانلود کنید
     http://uploadboy.me/toluklhdd52a/jeld1.zip.html

 2. ممرض می گوید

  درود
  جناب لینکش حذف شده، ممکنه مجددا آپلود کنید ؟

 3. بیتا می گوید

  سر کاریه؟ لینک دانلود کتابهای دیگه رو میاره.

  1. بهنامترین می گوید

   خیر . متاسفانه فایلها از سرور اپلود بوی حذف شده است. درجستجوی فایل برای جیاگزاری مجدد هستیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.