مهر گیاه عهد من تازه ترست هر زمان

0 1,955

مهرگیاه یکی از آهنگ‌های آلبوم شوریده است. در سال ۲۰۰۳ گروه دستان با همراهی خواننده‌ی گروه، پریسا، این آلبوم را توسط کمپانی نت وورک منتشر کرده است.

مهرگیاه، گیاهی است با ریشه ضخیم و گوشتی و اغلب دو شاخه که مانند دو انسان به هم گره خورده است.

صادق هدایت در نیرنگستان به نقل از برهان قاطع مهرگیاه را اینگونه توصیف می‌کند: «گیاهی باشد شبیه آدمی و در زمین چین روید و آن سرازیر و نگونسار می‌باشد چنانکه ریشه‌های آن به منزله‌ی موی سر اوست. نر و ماده در گردن هم کرده و پای‌ها در یکدیگر محکم ساخته، گویند هر آنکه آن را بکند در اندک روزی بمیرد و طریق کندن آن چنانست که اطراف آن را خالی کنند چنانکه به اندک زوری کنده شود و ریسمانی بر آن بندند و سر ریسمان را بر کمر سگ تازی محکم سازند و شکاری در پیش آن سگ رها کنند. چون سگ از عقب شکار بدود آن گیاه از بیخ و ریشه کنده شود و سگ کن به این اعتبارش گویند و سگ بعد از چند روز بمیرد و آن را مردم گیاه یا مردم گیه نیز خواندند و نر و ماده آن را از هم تفرقه نتوان کرد و اگر قدری از آن را با شیر گاو بخورد زنی بدهند که عقیم باشد البته فرزندش به هم رسد. اگر از نر بخورد فرزندش نر و اگر از ماده بخورد فرزندش ماده می‌شود.»

۱۶

مهر گیاه را با اسطوره‌ی مشی و مشیانه (مهر و مهریانه) مرتبط می‌دانند و در باورهای عامیانه فکر می‌کردند که هر کس مهرگیاه را با دست خود بکند اندکی بعد خواهد مرد و به همین دلیل از سگان برای کندش استفاده می‌کردند.

ترس فراگیر از کندن مهرگیاه ریشه­ های عمیقتری داشته است. به گفته شولتز (ص۴۸) ترس انسان از کندن مهرگیاه به خاطر سمی بودن آن نیست بلکه انسان ریشه­کن کردن مهرگیاه را به نوعی صدمه زدن به خود و ریشه­کن کردن آدمی می­پندارد.

یونانیان مهرگیاه را سیب عشق و محبت می­نامند (اسکینر،۱۶۸) و عقیده دارند که ریشه‌ی این گیاه پیش از آفرینش انسان در بهشت روییده و همان درخت دانش بوده است (شولتز،۹۱،۸۸).

کــس نـگـذشـت در دلــم تا تو بخــاطـر منی
یکـنـفـس از درون من خـیــمـه بـدر نـمـیـزنی
مــهــر گـیـاه عـهد من تـازه ترست هـر زمان
ور تــو درخــت دوسـتی از بـن و بیــخ برکـنی
کــس نـستـاندم به هـیچ، ار تـو برانی از درم
مقــــبل هـــر دو عــالمم، گـر تو قبول میکنی
از هــمـه کـس رمیـده ام، با تو درآرمـیـده ام
جمع نمی شود دگـــر هـر چه تو می پراکنی
ای دل اگــــر فــراق او و آتـش اشــتـیـاق او
درتـو اثـر نـمـی کـــند، تو نه دلــی کـه آهنی

توضیحات مربوط به مهر گیاه و عکس از سایت انسان شناسی و فرهنگ به نشانی زیر برداشته شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.