همه رویاهای ژول ورنی من!

0 2,210

۲

۱- سوالی که هر بار بعد از خواندن یا دیدن یک داستان یا فیلم علمی و تخیلی برایم پیش می آید این است که مرزهای تخیل تا کجا گسترده شده و می تواند بلند پروازی های تاریخی خود را حقیقت بخشد و این که چه قسمتی از واقعیات جاری در هر زمانی می تواند آبشخور ارواح بلند پرواز ایده های علمی و تخیلی ما بوده باشد و ما را به جلو حرکت داده باشد. ۲- داستان های هزار و یک شبی و تو در توی ذهن من به هزارتوی کهنه ای از داستان های علمی و تخیلی می رسد نه داستان های پریان. ۳- از کجا اصطلاح علمی و تخیلی (که اشاره به ژانری مشخص از ادبیات و به تبع آن سینما دارد) قلب می شود و تغییر می کند و می شود فحش چفت دهان و باب روز تخمی و تخیلی؟ یا شاید برداشت من از ریشه این فحش اشتباه باشد. ۴- خدای ردا پوش، عصا به دست، تکیه زده بر عرش تخیلات کودکی من ابتدا ژول ورن و بعد تر آسیموف بود. فکر می کردم تمام نظریه های علمی و پیشرفت ها و ساخت ابزارهای پیچیده مدیون ایده های داستانی این دو نفر است. ۵- حکایت آن کودک که با زنبیلی پر از اتم از زیر زمین بیرون آمد، انعکاس کدام تمایل پنهان جمعی برای تبدیل شدن به پرفسور بالتازار افسانه ای (بخوانید انیشتن اخراج شده از مدرسه) است؟ ۶- ما می توانیم! (با صدای بلند جمع خوانی شود) جمله ای که با دیدن یک بانووووووووووووووی اییییییرانی (لطفا هر دو غلیظ ادا شود) در گوشمان زنگ می زند.

بیست هزار فرسنگ زیر دریا جزو اولین کتاب های ژول ورن بود که خواندم و بعدتر انیمیشن و فیلمش را (حالا در چند ورژن یادم نمی آید) دیدم. خاطراتی که از این کتاب برایم مانده است کلمه بیست هزار فرسنگ و تصاویری از زیر دریایی و ماهی های غول پیکر و عجیب، است. بیست هزار فرسنگ هر فرسنگ= ۲۴/۶ کیلومتر ۲۰،۰۰۰ فرسنگ = ۱۲۴،۸۰۰ کیلومتر ۱۲۴،۸۰۰ کیلومتر می شود حدودا ۱۰ بار فاصله بین ایران و آمریکا عمیق ترین نقطه کشف شده اقیانوس= اقیانوس آرام نزدیک جزایر گوام است که ۱۰۶۲۰ متر عمق دارد. تاریخ نشر کتاب ۲۰۰۰۰ فرسنگ زیر دریا = ۱۸۷۰- فرانسه تاریخچه اندازه گیری عمق اقیانوس ها: دانشمندان در گذشته با استفاده از تکنیک های خامی که برای اندازه گیری عمق اقیانوس ها مورد استفاده قرار می دادند به نتایج دقیقی دست یافته اند. به عنوان مثال در سال ۱۸۸۸ جان موری وزنه هایی سربی از طناب یک کشتی آویزان کرد تا حجم یک اقیانوس را محاسبه کند. در آن منطقه اقیانوسی، متوسط عمق اقیانوس فقط ۱٫۲ درصد بیشتر از رقمی بود که چرت و اسمیت از گروه تحقیقاتی که اندازه گیری ماهواره ای انجام می دهند می گویند. تا همین اواخر فکر می کردم منظور ژول ورن از ۲۰۰۰۰ فرسنگ زیردریا عمق دریا است از وقتی متوجه مقدار فرسنگ شده بودم به … تخیلی بودن ژول ورن آن خدای شکسته شده ی کودکی ایمان آورده بودم. یعنی انگار از این سر کره زمین تونلی بزنی به آن سرش. اما منظور از ۲۰۰۰۰ فرسنگ مسافت پیموده شده توسط ناتیلوس بود نه عمق آن.

نکته ۱: درست است که لزوما هر علمی و تخیلی نویسی دانشمند نیست ولی داشتن اطلاعاتی حداقلی و اشراف به جزییات موضوع نوشتن کاری لازم است.

نکته ۲: ژول ورن … تخیلی نیست. یعنی با توجه به مطالعاتی که در همان محدوده زمانی انجام می گرفته، آن قدر به کارش اشراف داشته است که تا این حد به بیراهه نرود.

نکته ۳: برای نوشتن در مورد کتابی مطالعه مجدد آن کار از واجبات است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.