کتری اعظم

1 2,966

هیچ کس درست و حسابی نمی‌دونه که کتری اعظم از کجا اومده، ولی تا جایی که در خاطره‌ها هست، کتری اعظم همیشه بوده. کتری اعظم می‌تونه چهل تا مرد تشنه را چایی لیوانی بده. در بعضی روایات دیگه هفتاد و دو مرد اومده (روایات توجه زیادی به خانوما ندارن)، ولی عدد چهل منطقی‌تر به نظر میاد. هر چند هیچ کس تا حالا تستی نکرده. تنها چیزی که ازش مطمئنیم اینه که کتری اعظم هیچ وقت کم نیاورده.

اما رسالت اصلی کتری اعظم چایی دادن به کسی نیست. رسالت کتری اعظم بردن آبروی فردیه که داره حملش می‌کنه و به همین دلیله که همیشه در کنار کتری اعظم مفهوم حامل هم وجود داره، درست مثل حلقه یگانه. وقتی حامل کتری اعظم هستی نمی‌تونی از نگاهای تحقیرآمیر مردم فرار کنی. اگه تو پارک لاله باشی ممکنه فک کنن تأمین کننده چایی همه چایی فروش‌ها هستی. خلاصه این که اثر اولیه کتری اعظم روی حامل درست بر عکس اثر اولیه حلقه یگانه است.

حامل راهی برای فرار از دست کتری اعظم نداره. خیلی‌ها به خیال خام خودشون سعی کردن یه جوری وجود کتری اعظم رو مخفی کنن. توی هیچ کیفی که جا نمییشه. مثلاً میتونی یه نایلون سیاهو امتحان کنی. بعد توی راه متوجه میشی که نوک تیز لوله کتری اعظم نایلون رو پاره کرده و تازه حالا همه می‌دونن تو همچین دسته بیلی رو داشتی مخفی می‌کردی. تازه از سر و صداهای ناخواسته کتری اعظم هم راه فراری نیست.

خیر. راهش اینه که سر بلند کتری اعظم رو دستت بگیری و نیشخندی روی صورتت احضار کنی در پاسخ به تمسخر دیگران: شمایید که نمی‌فهمید چه عظمتی الان در دستان منه!

مثلاً اگه توی میدون آرژانتین هستین و کتری اعظم حضور شما رو داره به جهانیان اعلام می‌کنه، بهترین راه اینه که یه سیگار زیر لب بذارین، فندک اعظم (از رفقای کتری اعظم که نوشته دیگه‌ای رو در وصفش می‌طلبه) رو از کیف در بیاری و باش سیگارتو روشن کنی. بذار ملت با کلاس هرچی می‌خوان فکر کنن.

این کتری اعظم رو دست کم نگیرید. کتری اعظم به بی‌شمار سفر و گلگشت و اکس‌کورسو رفته. حتی گاهی به عنوان شرکت‌کننده و نه کتری به این سفرها رفته. از این ور به اون ور و از اون ور به این ور اومده و در حالی که کرور کرور آدم مختلف از سیراب شدگان به دست کتری اعظم، در دور و اطراف دنیا پراکنده شدن، کتری اعظم مثل ثابت پلانک سرجاش واساده و تکون نمی‌خوره.

کتری اعظم حتی به ساختمان مرکزی بانک حکمت ایرانیان هم رفته و انگشت به دهان خرد و کلان فرو برده! در نهایت به درستی همون حکایت از کتری اعظم ایمان میاورید که کتری اعظم نه به وجود آمده و نه هرگز از بین خواهد رفت، بلکه تنها از دستی به دست دیگر منتقل می‌شود.

و شادی و افسوس بر شما اگر حامل فعلی کتری اعظم هستید.

1 نظر
  1. تکشاخ می گوید

    روایت داریم که حضرت رام با کتری اعظیم در صحرای محشر محشور می شن و اونایی رو که باید بپیچن برن زیر پل هدایت می کنن … اینه که شاخدارای فرقه وقتی می خوان کسی رو دعا کنن می گن «با کتری اعظم محشور بشی!» … البته ته قضیه اینه که آبروی طرف بالاخره می ریزه؛ معلوم نیست دعا می کنن یا نفرین!؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.