درباره ی ما

Prazirna-1024x1024

تکشاخ پرنده دوست جادویی ما است. همه‌ی ما، از هر مرام و عقیده یا هر رنگ و شکل، اینجا به هم وصل هستیم. می‌خواهیم یاد بگیریم و یاد بدهیم که چطور دوست باشیم و مهر بورزیم؛ چطور پشت به پشت هم بایستیم، پی رویاهای خود برویم و به آرزوهای هم بال بدهیم. میخانه‌ی ما محفل شوالیه‌های شاخداری است که دل به تار باریک دل هم بسته‌اند و سر به سر این خانه دارند. این کافه هرگز تعطیل نمی‌شود. همیشه یکی هست که روی میز خاطرات خوش این کافه با انگشت ضرب گرفته.

***

«همه‌ی ما ترسیده بودیم، زیرا می‌پنداشتیم رویاهایمان در خطرند.»

همه چیز از لغتنامه‌ی روبر شروع شد: در لغتنامه‌ی روبر جلوی کلمه‌ی «نامه نگار» نوشته شده «قدیمی». یعنی کلمه‌ای که قبلا استفاده می‌شده و یواش یواش از دور خارج شده است. ما فکر کردیم نباید بگذاریم نسل نامه‌نگارها منقرض بشود، و فکر کردیم نامه نوشتن بهترین تمرین نوشتن است.

به همین منظور، انجمن ناموجود شوالیه‌های صندوق پست در خرداد ماه سال هشتاد و دو تشکیل شد. تک شاخ پرنده، گاهنامه‌ای خودمانی که از گردآوری نامه‌های همه‌ی ماها منتشر می‌شد، نیمه‌ی شهریور همان سال متولد شد. در فاصله‌ی سال‌های هشتاد و چهار تا نود فعالیت تکشاخ پرنده پس از انتشار بیش از بیست نسخه‌ی کاغذی درون گروهی به دلیل پراکنده شدن شوالیه‌های حلقه‌ی اول متوقف شد. از مهرماه سال نود با گرد هم آمدن چند نفر از اعضای قبلی و اضافه شدن تعدادی از علاقه‌مندان به گروه و تشکیل محفل میخانه‌ی زیر پل، تکشاخ پرنده در ابتدا به شکل وبلاگ گروهی و از سال نود و یک به بعد به صورت مجله‌ی اینترنتی منتشر شده است. فعالیت حلقه‌ی دوم اعضا به شکلی مداوم تر و در دو دوره‌ی عمده پی گرفته شده اکنون، پس از گرد آمدن دوباره‌ی چند نفر از اعضای حلقه‌ی دوم و اضافه شدن چند نویسنده‌ی دیگر، دوره‌‌ی سوم فعالیتمان را آغاز می‌کنیم.

در جلسه‌ی حلقه‌ی سوم اعضا قرار بر این گذاشته شد که ضمن برطرف کردن ضعف‌ها و مشکلات دوره‌های فعالیت پیشین، از قبیل مسائل فنی و نگارشی، مسئولیت بخش‌های متفاوت تکشاخ پرنده به اعضا داوطلب سپرده شود. هدف از تغییرات به وجود آمده این بوده که مطالب متنوع‌تر و به شکلی درخورتر در اختیار خواننده‌ی فارسی قرار بگیرد.

اسامی دست اندرکاران دوره‌ی سوم تکشاخ پرنده به شرح زیر است:

مدیر بخش فنی و وب – بهنام آقایی
نمونه خوانی و ویرایش – فرمهر امیردوست

سردبیر – فرمهر امیردوست
دبیر بخش هنری – فرشته اکرادی
دبیر بخش دانش و تکنولوژی – سمیه کرمی
دبیر بخش ادبیات و کتاب – میلاد قزللو

نویسندگان: سیما تقوی، آرمان محمدی یزدی

برای همکاری افتخاری با تکشاخ پرنده لطفا برگه‌ی تماس با ما را بخوانید.