یک قدم به کامپیوتر تونی استارک نزدیک‌تر

0 1,424

ابتدای یکی از دموهای هولولنز شخص ارائه دهنده جلسه را با جمله‌ای با این محتوا آغاز می‌کند: «این دیگر علمی‌تخیلی نیست.» حقیقت این است که اگر یکی از فیلم‌های دموی هولولنز را تماشا کنید، ممکن است بی‌ اختیار یاد جنگ ‌ستارگان بیافتید، یا اگر خیلی طرفدار جنگ‌ستارگان نیستید، دیگر حتما تونی‌استارک و کامپیوترش را می‌شناسید، دیده‌اید چطوری با کامپیوترش کار می‌کند؟ فکر نمی‌کنم هیچ دمویی برای هولولنز مایکروسافت جذاب‌تر از آن باشد. خب البته هنوز همچون چیزی ساخته نشده، ولی به هرحال یک قدم به آن نزدیک‌تر شده ایم. این مقاله اصلا قرار نیست از آن مقاله‌هایی باشد که درباره‌ی باریک شدن شکاف میان علمی‌تخیلی و علم داد سخن می‌دهد و این که دیگر علمی‌تخیلی تبدیل به واقعیت زندگی روزمره‌ی ما شده، خیر این مقاله درباره‌ی خود هولولنز مایکروسافت است. فقط خواستم همین ابتدا بدانید با نوآوری در تکنولوژی طرف هستیم که انگار یک‌راست از دل فیلم‌های علمی‌تخیلی بیرون آمده است. به گمان من هولولنز می‌تواند واقعا دنیا را عوض کند و یکی از آن مواردی است که من را یاد جمله‌ی سر آتور سی کلارک می‌اندازد: «تکنولوژی که به حد کفایت پیشرفته باشد از جادو غیرقابل تمییز است.» (دروغ چرا، شاید بعدا چیزی هم درباره‌ی این که چقدر علمی‌تخیلی الهام‌بخشِ مهندس‌ها بوده نوشتم.)

مدتی است که مایکروسافت روی پروژه‌ی هولولنز کار می‌کند، به خصوص در طی یک سال گذشته خبرهای بسیاری درباره‌اش خواندیم که با آب و تاب از شگفت‌انگیز بودن آن گفته‌اند  و فیلم‌های زیادی از دموهای آزمایشی آن بیرون آمده و واقعا به نظر می‌رسد چیزی از جادو کم نداشته باشد. برخی حتی بر این عقیده هستند که دلیل وارد نشدن مایکروسافت به بازار رقابت موبایل  – نوکیا را هم فقط به این خاطر خریده که می‌توانسته (یا مثلا پول‌هایش زیادی کرده بودند) -، این بوده که زمان و سرمایه‌اش را روی توسعه‌ی هولولنز گذاشته تا تحولی عظیم نه فقط در زمینه‌ی آی تی که در تمام زمینه‌های علوم و تکنولوژی ایجاد کند و در رقابت دیرینه از حریف یکی جلو بیافتد.

هولولنز چیست؟

هولولنز به کمک دو نوار دور سر محکم می‌شود و قسمت عینک‌شکل آن روی چشم قرار می‌گیرد. (ویدیو را ببینید بهتر متوجه می‌شوید). دوربین‌هایی که به کمک آن‌ها می‌توانید ترکیب محیط پیرامون و هولوگرام‌ها را ببینید روی قسمت جلوی عینک قرار گرفته‌اند و بلندگوها روی یکی از باندهای نگهدارنده‌. به ادعای مایکروسافت، این دستگاه سیستم خنک‌کننده‌ی بسیار کارآمد و خوبی دارد که حرارت دستگاه را بدون این که باعث گرم شدن سر شود به بیرون هدایت می‌کند.  سیستم عامل ویندوز ۱۰ است، تمام قابلیت‌های یک دستگاه کامپیوتر رومیزی را دارد و البته بسیار بیشتر. بخش «هولو» در اسم واقعا اشاره به هولوگرام دارد، یعنی همان تصاویر سه بعدی خودمان. وقتی هولولنز را روی سر می‌گذارید، واقعا می‌توانید ترکیبی از هولوگرام‌ برنامه‌هایی که برای هولولنز نوشته‌ شده‌اند و محیط بیرون را ببینید. در واقع اشیا سه بعدی را در دنیای واقعی و آشنای اطراف خود خواهید دید. مایکروسافت درباره‌ی هولولنز چنین می‌گوید: «هولولنز *واقعیت مجازی و *واقعیت افزوده را کنار هم قرار داده و به واقعیتی نوین رسیده: واقعیت ترکیبی (mixed reality)»

کاربردها

مسلما یکی از اولین کاربردهای این وسیله‌ی جادویی که به ذهن می‌رسد بازی‌های کامپیوتری هستند، که حالا سه بعدی شده‌اند. چقدر مبارزه با بیگانه‌ها در فضای واقعی اتاق و دویدن دنبالشان هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد. اما قضیه این است که هولولنز قرار نیست جایگزین تجملاتی ایکس‌باکس و رقیب قدر پی اس فور باشد. رسالت هولولنز این است که دنیای ما را دگرگون کند. اما چطور؟

در صورتی که این وسیله همانقدر که مایکروسافت و بسیاری از ایده‌پردازان دنیای کامپیوتر گمان می‌کنند با اقبال عمومی رو به رو شود، در زمینه‌ی علوم مختلف تحولاتی بزرگ به وقوع خواهد پیوست. چند تایی از امکانات را با هم بررسی کنیم.

تحول در زمینه‌ی نرم‌افزارهای مربوط به معماری و طراحی‌ صنعتی

حتما  اسم نرم‌افزار معروف ۳D را شنیده‌اید، هنرمندهای ماهر با استفاده از این نرم‌افزار کارهای بسیاری می‌کنند، از طراحی شخصیت برای انیمیشن‌ و جلوه‌های ویژه برای فیلم‌ گرفته، تا طراحی پلان ساختمان و طراحی ابزار صنعتی…(مطمئنم کاربردهایش خیلی بیشتر از این چیزها است، ولی از آن‌جا که من هیچ‌ وقت طرفش نرفته‌ام کوتاهی‌ام را ببخشید.) حالا تصور کنید بتوانید اشیا ساخته شده در نرم افزار تری دی را واقعا به صورت سه بعدی ببینید. تصور کنید پلان ساختمانی که در حال طراحی‌اش هستید روی میز مقابل شما به صورت سه بعدی قرار گرفته و می‌توانید داخل آن را تماشا کنید، می‌توانید واقعا از همه‌ی جوانب براندازش کنید و تنها با تکان دادن دست‌هایتان، بدون این که نیاز باشد روی کیبرد چیزی تایپ کنید، تغییرات مورد نظرتان را روی پلن اعمال کنید. یا تصور کنید در حال طراحی یک دستگاه هستید، دقیقا به همین شکل می‌توانید مدل سه بعدی مجازی آن را مقابل خودتان ببینید. به نظرتان به قدر کفایت متحول کننده هست؟

 

تحول در زمینه‌ی آموزش و پزشکی

درست همان‌طور که می‌شود مدل سه بعدی پلان ساختمان یا یک قطعه را با کمک هولولنز دید، می‌توان مدل سه بعدی اجزای بدن انسان را هم دید. در قدم اول به نظر می‌رسد که کاربرد صرفا آموزشی است، ولی به آینده‌ای فکر کنید که پزشکان به جای نگاه کردن به تصاویر ساده و تیره هولولنز را روی چشم بگذارند و تصویر سه بعدی عضو مورد نظر را بررسی کنند. شاید بگویید هنوز ابزار تصویربرداری متناسبش ساخته نشده. بسیار خب، تحول همین است، ابزارهای تصویربرداری قوی‌تر هم ساخته خواهند شد.

 

اکتشافات در مکان‌های دوردست

حال تصور کنید به جای خیره شدن به اعضای داخل بدن انسان، دانشمندان ناسا هولولنز را روی چشم بگذارند و به کمک آن بتوانند خود را روی سطح مریخ تصور کنند. نه اصلا چرا دانشمندها؟ همین خود ما که حالا باید فیلم‌های ارسال شده از کاوشگرهای فضایی را روی صفحه‌ی مانیتور ببینیم، یک روز می‌توانیم آن‌ها را جوری ببینیم که انگار خودمان آنجا حضور داریم. واقعا هیجان‌انگیز نیست؟ خود واقعیت هیجان‌انگیزتر از بازی‌های کامپیوتری خواهد بود.

در این صفحه می‌توانید درباره‌ی برخی از موارد ذکر شده ویدیوهای هیجان‌انگیزی را ببینید.

استفاده از هولولنز

حال که این همه از خوب و جادویی بودن این نوآوری نوشتم، لابد این سوال پیش می‌آید که حالا از کجا بخریم و چطوری استفاده کنیم و اصلا قیمتش چقدر است. حقیقت این است که چند روز پیش نسخه‌ی محدودِ (مخصوص برنامه‌نویس‌ها) *هولولنز به صورت رسمی منتشر شد و قیمت آن هم ۳۰۰۰ دلار ناقابل است. اما این نسخه گذشته از این که احتمالا مشکلاتی دارد، هنوز خودش هم یک دمو به حساب می‌آید. هنوز هیچ نرم‌افزار شگفت‌انگیزی برای آن نوشته نشده که شما از سایت مایکروسافت دانلود کنید و بتوانید از آن لذت ببرید. البته که هولولنز همانطور که گفته شد تمام قابلیت‌های کامپیوتر را دارد و «اولین کامپیوتر کاملا بی‌سیم» دنیا است. می‌توانید با آن موزیک گوش کنید، می‌توانید نرم‌افزار اسکایپتان را باز کنید و با دوستتان در حالی چت کنید که تصویرش را بزرگ مقابل رویتان می‌بینید،‌ می‌توانید ویدیو تماشا کنید و …اما قرار نیست هولولنز فقط در حد کامپیوتر بی‌سیم بماند. هدف از انتشار این نسخه دقیقا این است که برنامه‌نویس‌ها از آن استفاده کنند، ایراداتش را گزارش دهند و شروع به کشف پتانسیل‌هایش بکنند. حالا زمان ایده‌پردازی برنامه‌نویس‌ها و طراح‌ها است. با داشتن یک نسخه‌ی واقعی از آن که قابلیت تست و اجرای برنامه دارد، می‌توان آن را واقعا آزمود. تمام چیزهایی که دراخبار و ویدیوها گفته شده، صحبت از احتمالات آینده است، اما الان وقت آن رسیده که برنامه‌نویس‌ها واقعا وارد عمل شوند و ببینند چطور می‌توانند نسل بعدی دنیای نرم‌افزار و کامپیوتر را طراحی کنند.

بله از حالا وارد دورانی کاملا جدید شده‌ایم.

ویدیوهای پیشنهادی:

 

 

 

*virtual reality: دستگاه‌های واقعیت مجازی مانند oculus rift به صورت کامل چشم را می‌پوشانند و به شما تصاویر و فیلم‌هایی از دنیاهای کاملا مجازی نشان می‌دهند. وقتی اوکولوس ریفت را بر چشم می‌گذارید ارتباط شما با دنیای واقعی کم و بیش قطع می‌شود و در دنیای مجازی‌ای قرار می‌گیرد که دستگاه برای شما ایجاد کرده

*augmented reality: در این دستگاه‌ها، اشیاه و تصاویر سه بعدی با محیط پیرامون ترکیب می‌شوند. کم و بیش شبیه به کاری است که هولولنز انجام می‌دهد، ولی تا به حال به این پیشرفتگی و این سطح از تعامل میان کاربر و اشیا سه بعدی انجام نشده.

*Developer Edition

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.