یکی مثل همه Every man

0 3,342

این کتاب را می شود جز آخرین کتاب های دوران نویسندگی حرفه ای فیلیپ راث دانست .

سالنامه‌ی ویکواییک در توصیف کودکی راث می گوید: «یک پسر باهوش واقعی، همراه با شوخ طبعی و عقل سالم». البته انتظار می‌رفت این پسر باهوش یک کمدین برجسته شود ولی چند دهه بعد فیلیپ راث تبدیل به بزرگترین نویسنده اجتماعی و ضد جنگ معاصر آمریکا شد. شاید اگر سال‌ها ستون نویسی کردن برای مجلات مختلف نبود، فیلیپ راث همان مسیری را می‌رفت که معلم‌هایش پیش بینی کرده بودند.
شش رمان و دو داستان کوتاه فیلیپ راث مورد توجه هالیوود و فیلم‌سازان مختلف قرار گرفته ولی شاید بزرگترین حسرت برای طرفداران او، این بود که در حالی جهان را بدرود گفت که سال‌ها  نامش به عنوان کاندیدا و شایسته دریافت نوبل ادبیات می‌آمد  و احتمالا اگر سیاسی کاری های معمول آکادمی نوبل نبود سال ها قبل می باید نوبل را می‌گرفت.

درباره کتاب :

داستان، زندگی مردی 71 ساله را برای مان بازگو می‌کند که همیشه سعی در فرار از مرگ  و فراموشی را دارد. مردی معمولی با فراز و فرودهای زندگی معمولی. عشق و خیانت‌، کار و شهرت.  ولی گویا در آخر ماجرا مرگ تلاش دارد تمام این دستاورد ها را به چالش بکشد.

بخش هایی از کتاب :

«فیبی داشت به او می‌گفت: آدم می‌تونه هر چیزی رو تحمل کنه، حتی اگه اعتماد آدم خدشه دار بشه باز اگر طرف اشتباهشو گردن بگیره می شه کاری کرد. با این که ارتباط زن و شوهری دیگه متفاوت می‌شه، ولی باز هم می شه ادامه‌ش داد. ولی دروغ گفتن _ دروغ گفتن خیلی کار پستیه، یه جور بازی دادن تحقیرآمیز نفر مقابله. تو طرف مقابلت رو نگاه می کنی که داره  بدون داشتن اطلاعات کافی زندگی می‌کنه، یا بهتر بگم خودش رو مسخره‌ی خاص و عام می‌کنه.

دروغ گویی پیش پا افتاده است و در عین حال حیرت آور، خصوصا اگر کسی باشی که دروغ بهش گفته شده. آدمایی که شما دروغ گوها بهشون خیانت می‌کنید لیست بلند بالایی از توهین‌هایی که به اون‌ها شده تو ذهن شون می‌سازند و بعد از چند وقت دیگه نمی تونن به چیزی جز اون فکر فکر کنند. می‌تونن ؟:

اگر از من بپرسید چرا باید این کتاب را بخوانیم، خواهم گفت :

قلم روان و به دور از اضافه گویی نویسنده باعث شده، در لا به لای هر سطری احساس راحتی و همراهی با کتاب داشته باشید.

ایده اصلی کتاب خیلی ساده است، روایت یک زندگی که چند روزی بیشتر از آن باقی نمانده ولی نویسنده با شکستن خطوط زمانی و شناور بودن بین گذشته دور، گذشته نزدیک و حال می تواند تجربه جدیدی از خوانش کتاب به دور از هر کلیشه ای را برای تان مهیا کند.

از طرفی اگر جز آن دسته از افراد هستید که کمبود وقت را دلیلی برای عدم مطالعه خود می دانید، حجم کم کتاب می‌تواند به شما کمک کند تا با کتاب و رمان دوباره آشتی کنید .

حال آن که روایت زندگی مردی که همواره فکر می کرد مرگ دور است و در دوران جوانی سرکش و بعضا گستاخ، مرگ و ناتوانی و پیری را به سخره گرفته بود، می تواند حدیث زندگی خیلی از ما ها باشد که کتاب با تلنگری قصد دارد بیدار مان کند .

کتاب «یکی مثل همه» را می توانید با ترجمه پیمان خاکسار از نشر چشمه ( اولین چاپ 1389 ) تهیه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.